ArcGIS Online låter dig förstå världen omkring dig genom att använda interaktiva kartor för att koppla samman människor, platser och data. Du får smarta, datadrivna och intuitiva verktyg för att kunna dela insikter med din organisation. Du kan använda ArcGIS Online som en komplett, molnbaserad lösning eller för att utöka och komplettera funktionerna hos ArcGIS Pro och ArcGIS Enterprise. Uppdateringen från november 2022 innehåller nya funktioner i nya Map Viewer, Scene Viewer samt andra förbättringar och nya funktioner. Häng med och ta del av höjdpunkterna!
Map Viewer
Map Viewer är det främsta sättet att skapa, utforska och redigera webbkartor. För att kunna dra nytta av de nya funktionerna så bör man konfigurera till nya Map Viewern från Map Viewer Classic som sin primära kartvisare.
Flera nya funktioner har lanserats baserat på nya JS 4.X API:t. Detta innebär dock att det endast är de appbyggare som också har stöd för JS 4.X som de nya funktionerna fungerar för. Dessa inkluderar ArcGIS Instant Apps, ArcGIS Expression Builder, ArcGIS Dashboards och ArcGIS StoryMaps. Äldre konfigurerbara appar och appbyggare stöder inte dessa nyare funktioner.
Med den här uppdateringen har Map Viewer förbättrats med nya funktioner såsom:
ArcGIS Arcade
ArcGIS Arcade kan användas för att utföra beräkningar, manipulera text och utvärdera logiska uttalanden. En förbättrad ArcGIS Arcade-redigerare introduceras med den här uppdateringen och är tillgänglig när du konfigurerar format, popup-fönster och andra egenskaper för hur lagret visualiseras i Map Viewer. Den förbättrade redigeraren har stöd för att dynamiskt ta in fält från ditt dataset och ger förslag på hur koden kan färdigställas (code completion).

Aggregering och klustring
Map Viewer kommer nu med nya alternativ för summering av punktobjekt. Aggregeringsknappen låter dig nu konfigurerar så kallad ”geohash binning” för att aggregera punktobjekt till sammanfattande polygoner. Polygonernas storlek, fält, etiketter och pop-uper kan också konfigureras.

Nya alternativ för klustring är tillgängliga, inklusive möjligheten att åsidosätta klustersymbolen för att skilja mellan klustrade och ogrupperade objekt. Ett nytt format möjliggör konfiguration av cirkeldiagramkluster som visar proportionerna av kategorier i varje kluster med hjälp av paj- eller cirkelsymboler.
Symbolstilar är uppdaterade
Komplex polygonfyllnad introducerades i juniuppdateringen, och med den här uppdateringen finns nu ytterligare inställningar tillgängliga för att justera mönsterfyllnaden. Förhandsgranskningar i symbolpanelen matchar nu det du ser på kartan. Färg, rotation och separation kan justeras för varje mönster.

Inställningarna för animerade punkt- och linjesymboler (publicerade via ArcGIS Pro) har förbättrats för att ge användaren mer kontroll över hur animationerna beter sig. Du kan starta eller stoppa, ändra symbolstorlek, vända animeringsriktningen och styra hastighet, loopning och varaktighet.

Bildlager
I Map Viewer kan du ändra visningen av dina raster i dina webbkartor. Flerdimensionella bildlager kan innehålla många datasegment. Nu kan du konfigurera inställningar för flerdimensionella bildlager för att visualisera ett visst segment i ett flerdimensionellt bildlager och ange vilka segment som ska visas på kartan.
Fördefinierade relationer i pop-up
Vissa lager som du lägger till i Map Viewer kan innehålla fördefinierade relationer till andra tabeller eller lager via ett gemensamt fält. Ett lager som visar byggnader kan till exempel ha en förutbestämd relation till en tabell med information om varje byggnads hyresgäster. Du kan skapa datarelationer inom geodatabaser i ArcGIS Pro och publicera data till ArcGIS Online eller ArcGIS Server. Några av analysverktygen, som ”Summarize Within”, skapar relationer åt dig om du väljer ett fält för att gruppera statistik.
Du kan inte skapa relationer i Map Viewer, men om dina lager har relationer kan du nu visa relaterade objek i pop-uprutan. Map Viewer stöder en-till-en- och en-till-många-relationer.
Om du vill visa relaterade objekt klickar du på ”Lägg till innehåll” i pop-up rutan och väljer sedan ”Relaterade objekt”. De relaterade objekten visas tillsammans med andra innehållsblock som du kan konfigurera. Exemplet nedan visar ett block för relaterade poster med en 1-M-relation.

Intensitetskartan är förbättrad
Intensitetskartor är användbara för att visa punktdata med ett stort antal objekt som är nära varandra eller överlappande. Med ny slider i Map Viewer kan du få till mer mjuka/skuggade kanter på en intensitetskarta, vilket kan förtydliga eller betona vissa områden bättre och ta bort avvikande värden. Se exempel nedan.

Lägg till lager direkt i Map Viewer
Du kan nu lägga till lager direkt i Map Viewer genom att importera data i filformat såsom CSV, Excel, geodatabas, GeoJSON, shapefile, KML, OGC GeoPackage och Google Sheet-lager.

Scene Viewer
Använd Scene Viewer i ArcGIS Online för att skapa, visa och utforska 3D-scener. Med den här uppdateringen har Scene Viewer förbättrats med nya möjligheter och funktioner, inklusive följande:
Dimensioner
Du kan använda verktyget ”Dimensioner” för att få information om objektdimensionerna i en scen. Varje dimensionslager låter dig skapa flera dimensioner med etiketter som visar antingen det horisontella, vertikala eller diagonala avståndet mellan punkterna.
Du kan gruppera dimensionerna i teman, med olika färger och storlekar för linjerna och etiketterna för varje lager, vilket gör att du kan anpassa visualiseringen. Dimensionerna sparas i scenen och kan användas i bilder för att dela med intressenter.

Konto och administration
Medlemmar utifrån kategorier
ArcGIS Online-organisationer kan skapa kategorier för att organisera medlemmar utifrån avdelning, plats och expertis. Administratörer kan använda dessa medlemskategorier för att filtrera listan över medlemmar när de utför medlemshanteringsuppgifter.

Med den här uppdateringen kan administratörer nu ange en standarduppsättning medlemskategorier som automatiskt tilldelas nya medlemmar. Medlemskategorier gör det lättare att hitta och hantera medlemmar. För mer information, se Läs mer om medlemskategorier.
Bjuda in nya medlemmar
När du bjuder in medlemmar i grupp till din organisation med hjälp av en CSV-fil har processen att identifiera och åtgärda fel i fält förbättrats. Fel är nu tydligt flaggade och kan åtgärdas direkt i ArcGIS Online utan att du behöver ladda upp en ny eller ändrad fil.
Objektrapport
Objektrapporter innehåller nu information om när ett objekt senast visades. Administratörer kan använda fältet “Senast visade objekt” för att hjälpa dem att hantera innehåll i organisationen – till exempel för att identifiera gamla eller oanvända objekt som bör tas bort.

Läs mer:
Nyheter i ArcGIS Online juli 2022

