Om du fortfarande använder någon av dessa appar är det dags att börja planera för övergången. Vi rekommenderar att du migrerar till nya verktyg snarast för att ligga steget före.
Varför försvinner dessa appar?
Det finns två huvudskäl:
- Föråldrad teknik: Dessa appar bygger på äldre teknik som inte längre utvecklas eller stöds.
- Sammankoppling med ArcGIS API for JavaScript: De är kopplade till version 3.x, vilket nu inte längre stöds. Det innebär att funktionaliteten är begränsad jämfört med de nya, moderna applikationerna.
När sker detta?
Apparna kommer fasas ut successivt och är planerad att vara klar under Q1 2026 för ArcGIS Online men utfasningen har redan påbörjats;
- Story Maps (Classic): Pensioneras i ArcGIS Online Q1 2026 och har redan avvecklats i ArcGIS Enterprise 11.0.
- Map Viewer (Classic): Utfasas i ArcGIS Online i Q1 2026 och ArcGIS Enterprise 11.5.
- ArcGIS Web AppBuilder: Pensioneras i ArcGIS Online i Q1 2026 och ArcGIS Enterprise 11.5.
Kom igång med de nya apparna
- Utforska ArcGIS Experience Builder och ArcGIS Instant Apps – möjligheten att skapa moderna, anpassade webbkartor och appar utan kod.
- Använd den nya Map Viewer för avancerad visualisering och datahantering.
- Delta i kurser och webbinarier för att lära dig mer om de nya funktionerna och möjligheterna.
Varför är övergången viktig?
Att byta till de nya apparna är inte bara ett måste – det öppnar upp för mer dynamiska och moderna lösningar som gör ditt arbete enklare och mer flexibelt. Att agera proaktivt nu hjälper dig att undvika störningar och säkerställer att du kan fortsätta använda ArcGIS som ett kraftfullt verktyg.
Vårt konsultteam finns här för att stötta dig i övergången. Tveka inte att kontakta oss – vi är här för att hjälpa dig att göra övergången så smidig som möjligt!

