I mötet mellan teknik och värde. Det är där framgångsrika IT-projekt realiseras. En sanning som självklart i allra högsta grad är giltig även när det gäller geografisk IT och GIS. Oavsett om du ska migrera till ArcGIS Pro, bredda användningen av ArcGIS appar till nya användargrupper och fler arbetsflöden, modernisera organisationens hela GIS-infrastruktur eller kanske implementera en helt ny GIS-miljö finns därför mycket att vinna på att göra det med fokus på verksamhets- och affärsnytta.
När det kommer till kritan gäller det att få valuta för pengarna. Ett förhållningssätt där värde, teknik, processer och människor är i synk borgar alltså kort sagt för att utväxlingen på organisationens GIS-investering kan maximeras. Samtidigt som risken att köra fast i enskilda GIS-projekt blir avsevärt mindre.
Det handlar om verksamhetsutveckling
Alla framgångsrika IT- och GIS-projekt handlar i grunden om verksamhetsutveckling. I slutänden innebär det att enskilda individer måste förändra sitt arbetssätt och processer anpassas till den nya teknik som implementeras. Därför är det helt centralt att involvera berörda medarbetare i hela förändringsarbetet. För på så sätt blir organisationen förberedd och kan omfamna de nya möjligheterna, och tekniken kan generera verkligt värde.
Bädda för framgångsrika projekt
Ditt nästa GIS-projekt har därför alla förutsättningar att bli riktigt vasst när du:
- Utgår från ett tydligt uppdrag som fastställer det värde och nytta som ska uppnås – projekt som knyter an till verksamhetsmål får större genomslag
- Kombinerar den tekniska strategin med ett tydligt värdebaserat perspektiv – det gör den traditionella GIS-strategin så mycket mer kraftfull
- Involverar nyckelpersoner i ett tidigt stadium och ser till att projektet har sponsorer – ledningens aktiva stöd är guld värt
- Prioriterar kommunikation före, under och efter projektet – människors delaktighet är nyckeln till allt lyckat förändringsarbete
Fördelar med att ha koll på nytta
Det finns många fördelar med att ta sig an GIS-projekt på det här nytto- och värdeorienterade sättet.
Till att börja med är det mer troligt att projektet blir klart i tid. Organisationen tar dessutom till sig resultatet i form av nya verktyg, arbetssätt och processer snabbare och mer effektivt. Sist men inte minst är det helt naturligt mer sannolikt att uppsatta mål uppnås.
Koll på både teknik och värde nödvändigt
Teknikutvecklingen är idag så snabb att det kan vara en utmaning att hålla sig uppdaterad om alla möjligheter. På samma gång som du behöver matcha dessa möjligheter med verksamhetens verkliga behov. Men det lönar sig alltså att ta hävstång på både teknik- och värdeaspekten i GIS-projekt. Vi hjälper dig att navigera rätt!
Länktips: